Sõida automaksuvabalt kuni 5 aastat! Vaata lisa

5 kõige levinumat probleemi pimedas sõitmisel

Jaga teistega:

Liiklusõnnetuste statistika näitab, et pimedas juhtuvate liiklusõnnetuste trend ei ole kaugeltki mitte legend – öösel pimedaga sõitmine on tõepoolest ohtlikum, kui päevavalges ning õnnetused on palju tõenäolisemad juhtuma. 

Öösel sõitmise riske mõjutavad mitmed asjaolud. Toome välja mõned probleemid, millega on kasulik enne öösel sõitma asumist arvestada.

1. Väsimus ja unega võitlemine

Hämaruse saabudes hakkab keha automaatselt puhkerežiimile ümber lülituma.  Seetõttu oleks hea enne pikka öist sõitu end ette valmistada, et roolis unega võitlema ei peaks. Selleks võid näiteks:

  • Alustada sõitu valges – isegi kuivahepeal pimedaks läheb, aitab juba eelnevalt rooli taga olek pimedaga paremini kohaneda.
  • Enne öist sõitu väikse uinaku teha – kui oled väljapuhanud, püsivad ka su keha ja vaim palju ärksamana, mistõttu on sul parem sõidule keskenduda.

2. Halb nähtavus

Halb nähtavus on üks olulisemaid tegureid, mis öösel sõitmist mõjutab. Arvesta, et:

  • Kõik teed ei ole valgustatud – mõnes piirkonnas tuleb loota ainult oma auto esituledele.
  • Vastu sõitva auto esituled võivad sind pimestada pimedas mängib rolli veel kaugtuledelt lähituledele ümberlülitamise ajastus. Vastutuleva auto möödudes keskendu oma sõidurajale ning väldi vastusõitva auto tuledesse vaatamist.
  • Hoia puhtana auto esituled, peeglid ja esiklaas – see tagab parima võimaliku nähtavuse.

3. Suur kiirus võib olla tappev

Ka suurel kiirusel sõitmine võib öösel suureks riskikohaks osutuda. Lisaks halvale nähtavusele ja unisele meelele tuleb öösel arvestada metsloomadega, kes just öisel ajal kõige aktiivsemad on. Mida suurem kiirus, seda väiksem reaktsiooniaeg ning pidurdamiseks vajalik vahemaa lüheneb mitu korda. Suure kiirusega sõitmisel võid ohtu seada nii iseenda kui kaasliiklejad – seda nii pimedas kui valgel ajal.

4. Teeolusid ei tea ette

Erinevat tüüpi teedega tuleb silmas pidada erinevaid asjaolusid. Näiteks on suur vahe, kas sõidad kiirteel või kruusal, sirgel või kurvilisel teel. Pimedas sõites on alati parem teada, missugusedteeolud sind ees ootavad, et saaksid kiirust vastavalt reguleerida.

Samuti tuleb arvestada hooajaliste aspektidega: näiteks kas tee on talviselt libe või sajab hoopis sõidu ajal vihma. Vihmaga pimedas sõitmisel on nähtavus praktiliselt olematu. Talvel võivad märkamatuks jääda tee ääres olevad lumevallid ja tuulega teele uhutud lumevaalad, mis juhitavust oluliselt vähendavad. Samuti võib talvistes oludes paksu lumekihi tõttu tee palju kitsam olla, mis teise auto vastu tulles probleeme tekitab.

Igal juhul tuleb öösel sõitmiseks valida kõige ohutum marsruut ja arvestada ilmastikutingimustega.

5. Põhirõhk on esituledel

Seetõttu on vaja õigeaegselt kontrollida kõiki oma auto tulesid (ka märgu- ja salongitulesid). Kuna need on väga vajalikud pimeduse, vihma ja lumiste olude korral, veendu, et asuksid teele nii, et kõik sinu turvalisust tagavad auto valgustuselemendid töötaksidkorrektselt. Ühest küljest teevad nad liikluses sinu nägemisvälja paremaks, teisest küljest oled sa nii nähtav ka teistele liiklejatele.

Kohe on algamas pime novembrikuu, mis tähendab, et tõenäoliselt on ka pimedas sõitmist palju rohkem. Ole liikluses tähelepanelik, eelista aeglast sõidustiili kiirele ja tuleta oma lähedastele meelde, et nad helkurit kannaksid!