Sõida automaksuvabalt kuni 5 aastat! Vaata lisa

Kuidas vähendada pimedal ajal kokkupõrkeriski metsloomadega?

Jaga teistega:

Jaanuar on üks aasta kõige pimedamaid kuid ning seetõttu satub tihti sõiduteele eksinud metsloom. Et vältida kokkupõrget, tuleb järgida järgmisi põhitõdesid.

Väldi signaali vajutamist

Enamasti märkame sõidu ajal looma alles siis, kui ta on juba teele sattunud. Sellises olukorras vajutavad autojuhid intuitiivselt signaali, et loomale enda tulekust märku anda ning ta teelt eemale suunata. Loom ehmub signaali kuuldes, pöörab ümber ning läheb tagasi tuttavat rada pidi – tihti toimub just sellel hetkel kokkupõrge, mille tulemusena saab loom tõsiselt vigastada või hukkub. Lase alati loomal tee ületada ning möödu loomast tasakesi tagantpoolt.

Vähenda kiirust ja lülita sisse ohutuled

Metsloomad on ettearvamatud ning kõige ohutum on vähendada sõidukiirust järk-järgult, lülitades samal ajal sisse ohutuled. Tuleb meeles pidada, et järsk pidurdamine võib lõppeda sõiduki üle kontrolli kaotamisega, seda eriti libedal aastaajal.

Peale pidurdamist on mõistlik vaadata, et juba teele sattunud metsloomale ei järgneks ka teine või kolmas, sest teadupärast liiguvad ulukid enamasti ringi mitmekesi.

Ole teadlik loomade liikumisaktiivsusest

Metsloomad on enamasti aktiivsemalt liikumises hämaral ajal ehk vahetult enne päikesetõusu ning peale päikeseloojangut. Just sel ajal tuleb liikluses olla eriti tähelepanelik ning kindlasti valida endale sobiv sõidukiirus. Kui juhtud märkama tee ääres helendavat silmapaari, tuleks koheselt sõidukiirust vähendada. Enne sõitmist kontrolli alati, et auto tuled oleks puhtad – eriti oluline on see just praegusel pimedal ajal.

Kui juhid, siis juhi!

Metsloomadega kokkupõrkeriski vähendab oluliselt ka juhi valvsus. Seega tuleks autoroolis vältida nii nutitelefonide kasutamist kui ka muud kõrvalist tegevust, mis juhib tähelepanu eemale. Samuti tasub hoolega jälgida liiklusmärke, mis asuvad piirkonnas, kus loomad sagedamini sõiduteed ületavad.

Õnnetuse puhul teavita õigeid osapooli

Kui juhtub õnnetus, kus metsloom hukkub või saab tõsiselt vigastada, tuleb sellest teavitada riigiinfo numbrile 1247. Enne helistamist peaks võimalusel tuvastama looma liigi ning täpse õnnetuspaiga, mille puhul on abiks nii erinevad nutirakendused (Waze, Google Maps) kui ka läheduses olevad objektid (bussipeatused, asula sildid, kilomeetripostid). Kui õnnetuses on ka inimkannatanuid, siis tuleb sellest koheselt teavitada hädaabinumbrile 112.

Huvitavaid fakte:

✓ Talvisel ajal meelitab metsloomad teele soolatud pind – kuna sool on loomadele oluline toitaine, võivad just talviselt soolatud teed neid julgemini teele meelitada.

✓ Loomad eelistavad liikuda tuulevaikse ja kuiva ilmaga – tormi ja sademetega otsivad nad pigem varju.

✓ Enim kokkupõrkeid metsloomadega juhtub vahemikus 17.00-19.00 ja 21.00-23.00. Kõige vähem õnnetusi toimub vahemikus 12.00-14.00.

✓ Ligi kolmveerand kõigist metsloomadega juhtunud kokkupõrgetest on seotud kitsedega.

✓ Kõige enam metsloomadega seotud liiklusõnnetusi juhtub Harjumaal, Tartumaal ja Pärnumaal.