Sõida automaksuvabalt kuni 5 aastat! Vaata lisa

Soovitused lapse turvavarustuse valimiseks autosse

Jaga teistega:

Laps ei ole ise võimeline vastutama oma turvalisuse eest, seega kogu vastutus on lapsevanema kanda. Lapsevanem autojuhina võib olla oma oskustes kindel, kuid kunagi ei saa kindel olla kaasliiklejate oskustes ega ka muudes tegurites, mis liiklusohutust mõjutavad. Seega, et last maksimaalselt kaitsta, tuleb ta igal sõidul korrektselt kinnitada tema kasvu ja eaga sobivasse turvaseadmesse.

Kõik Eestis müüdavad turvaseadmed peavad vastama Euroopa turvanõuete standardile ja olema vastavalt märgistatud(ECE R44/04 või ECE R129 i-size). See tähendab, et need turvaseadmed on testitud ning ohutud autos kasutamiseks.

Turvaseadet valides soovitan tähelepanu pöörata lisaks ka sõltumatute asutuste testitulemustele, kuna neis on testides kiirused suuremad, pidurdusamaa lühem ning piirnormid madalamad.

Saksa organisatsioon ADAC testib turvaseadmeid kaks korda aastas ning tulemused on kõigile kättesaadavad, seal hinnatakse lisaks turvalisusele ka muid aspekte. Testitakse igat liiki lastele mõeldud turvaseadmeid, alates turvahällidest kuni suuremate laste turvaistmeteni välja.

Plus test keskendub seljaga sõidusuunas turvaistmete testimisele. Kuna testi läbimiseks mõeldud piirnormid on madalad, ei saa näoga sõidusuunas turvaiste seda testi läbida. Kõige turvalisema turvavarustuse oma lapsele saabki just Plus testi läbinute seast valides.

Enne, kui lapsele turvaseadme valimise juurde läheme, tuleks mõelda ka sünnieelsele ajale. Last saab liikluses kaitsta juba enne tema sündi. Uuringud tõestavad, et 4 naist 10st kinnitavad raseduse ajal turvavööd valesti, selle ära hoidmiseks on mõeldud turvavöösuunajad raseduse ajal kasutamiseks, mida on lihtne kasutada ja mis sobivad igasse autosse.

Lapsele turvaseadme valikul ei peeta enam kõige olulisemaks lapse kaalu, väga oluline on hoopis lapse pikkuse ja vanuse jälgimine. Uue kehtiva standardi järgi peab alla 15-kuu vanune laps istuma seljaga sõidusuunas (ehk SSS) ning see sõidusuund on soovituslik isegi kuni 125cm pikkuseni. Ilma turvaseadmeta sõita saab laps u 150cm pikkusena või siis, kui turvavöö asetseb õigel kõrgusel.

Esimene turvaseade, mida vastsündinu vajab, on turvahäll, mis on alati seljaga sõidusuunas ning enamasti kasutatav vähemalt esimese eluaasta täitumiseni. Beebidele on mugav lamamisasend väga oluline, seega tuleks jälgida, et turvahäll ei jääks autos liiga püsti ning on soovitatav enne ostu seda autosse proovida. Enamik turvahälle on kinnitatavad turvavööga kuid paljudele on kinnitamise lihtsustamiseks ja kiirendamiseks võimalik juurde osta isofixi või turvavööga kinnitatav alus. Kui turvahälliga koos on last raske tõsta, saab turvahälli asetada adapterite abil vankri või jalutuskäru raamile. Alati on ka võimalus turvahäll autosse jätta ning last kandekotis või süles edasi transportida. Turvahäll on kõige mugavam valik liikuvatele vanematele, kuna sel juhul saab magava lapse autost lihtsasti turvahälliga kaasa haarata. Kuid kes turvahälli vajalikuks ei pea, saab valida ka seljaga sõidusuunas turvaistme, mis sobib juba vastsündinule ja mida saab kasutada kauem, kui turvahälli. Selliseid valikuid juba on ja neid ka kasutatakse, kuid Eesti pigem veel mitte massiliselt.

Järgmise kategooria turvaseadme kasutuselevõtuga ei tasu kiirustada, kuid kui selleks on aeg, siis tuleks kindlasti tutvuda turvatestide tulemustega ning proovida turvaistet autosse. Selleks külastage lastetarvete poode ja uurige, kas teid huvitavat mudelit on ka näidisena olemas ja seda saab autosse proovida. Antud kategoorias on väga palju valikuvariante- 5-punkti rihmadega SSS või NSS(ehk näoga sõidusuunas) turvaistmed, löögipadjaga turvaistmed, turvavööga ja isofixiga kinnitatavad või hoopis top tetheri või tether rihmade abil kinnitatavad turvaistmed. Kindlasti soovitan valida seljaga sõidusuunas turvaiste ja seda kasutada vähemalt lapse 4-aastaseks saamiseni. Seljaga sõidusuunas on lapse jaoks 5x turvalisem!

Suuremale lapsele sobib kõrge seljatoega turvavööiste, milles laps kinnitatakse auto turvavööga. Selliselt on laps valmis istuma, kui ta on umbes 4-aastane ja 100cm pikk. Kuna turvavöö laseb lapse liikuma, on oluline, et laps istuks seljaga seljatoe vastas, vastasel juhul ei ole ta maksimaalselt kaitstud. Alla 4-aastased lapsed ei ole tavaliselt piisavalt küpsed, et saaksid aru, miks on vaja turvaistmes paigal istuda. Kui nad nõjatuvad liialt palju ettepoole, asuvad nad turvaistme kaitsvast kestast eemal ning see ei saa neid vajalikult viisil kaitsta.

Ilma seljatoeta istmekõrgendused ei paku lapsele küljekaitset ega turvavöösuunajat, seega nende kasutamine ei ole soovituslik. Aga muu variandi puudumisel on selline istmekõrgendus  siiski parem, kui mitte midagi.

Turvaseadmetel on lubatud eluiga, mille täitumisel ei pruugi need enam täita oma eesmärki. Ajaga väsivad materjalid, millest turvaseade on valmistatud- plastik muutub rabedaks, turvarihmad venivad ja kuluvad. Samuti tuleb kokkupõrkes vähemalt 10 km/h osalenud turvaseade alati välja vahetada, kuna sellel võivad olla silmale nähtamatud kahjustused.

Kasutatud turvaseadme ostu võõralt inimeselt ma ei soovita, kuna siis ei ole teada toote ajalugu. Tuttava või pereliikme käest ostes veenduge kindlasti, et toode ei oleks avariis osalenud ega eluiga ületanud.

Mobire klientidele kehtib 4kids kauplustes turvavarustusele -20% soodustus. Ette tuleb näidata auto tehnilinepass. 4kids kaupluses on esindatud kauaaegse turvavarustuse tootja BeSafe tootevalik. Lisaks pakutakse võimalust turvaseadet enne ostu autosse proovida või kolmeks päevaks tasuta laenutada, et sobivuses veenduda.

Autor: Marili Vatt