Appi, lumi! 5 nippi ohutult sihtpunkti jõudmiseks

Jaga teistega:

Tänavu on talv varakult kohal ning teed on taas libedad ja lumised. Kuigi esimene lumi on iga-aastane nähtus, võib liikluspilti jälgides mõnikord tunduda, nagu sajaks meil lund kord dekaadi jooksul. Sestap tasub end häälestada muutunud oludele ja meelde tuletada talvisel hooajal liiklemise põhitõed.

Sea auto talveks valmis
Kuigi kohustuslik kuupäev kukub alles 1. detsembril, peaksid praegust ilma arvestades talverehvid juba all olema. Vähem oluline ei ole ka see, et lumes ja libeduses oleksid korras auto pidurid, tuled ja kojamehed.

Ära kiirusta
Kuigi 90 km/h alal kolmandiku võrra aeglasemalt liiklemine võib tunduda tobe ja muudab kärsituks, on libeda tee ja kehvade ilmastikuolude puhul väga oluline valida oludele vastav sõidukiirus. Kõige tähtsam on turvaliselt kohale jõuda.

Hoia pikivahet
Pidurdusmaa on talvel pikem, kui sama kiirusega suvel sõites. Seega on oluline hoida pikivahet ning jälgida eesliiklejaid, et vältida teistele tagant sisse sõitmist või libisemist.

Tea, mida auto libisemise korral teha
Parim viis auto libisemist vältida on sõita aeglaselt. Aga kui oled juba külglibisemises, siis peaksid keerama rooli libisemise suunas, mitte sellele vastu. Et vältida külglibisemist teises suunas, tuleks rool keerata otseks veidi enne seda, kui auto läheb otseks tagasi. Need nipid toimivad nii esi- ja tagaveoliste kui ka neljarattaveoliste autode puhul.

Sõida sujuvalt
Libedaga on oluline sujuv sõidustiil. Järsud pidurdused, kurvis kiirendamine, äkilised roolikeeramised ja gaasipedaali tallamine lõppevad tõenäoliselt sellega, et võib kaduda kontroll auto juhitavuse üle.

Turvalist liiklemist!