Enamlevinud sõiduautod avariides. Eesti statistika

Jaga teistega:

Liiklusõnnetused juhtuvad teadmata ajal ja kohas, olenemata juhi sõidusuunast ning kavatsustest. Mõnel juhul saab avariide puhul määravaks juhi keskendumus roolis olles, teisel juhul mootorsõiduki juhtimise kogemus või juhi emotsionaalne seisund. Aga ehk oleneb ka see, mis marki või mis värvi autoga sõidetakse?

Iga autotootja peamine eesmärk on tagada auto turvalisus ja sõitjate ohutus. Statistika aga näitab, et mõne automargi või mudeliga juhtub liiklusõnnetusi palju tihedamini kui mõne teise autoga. Mõnikord leiab statistika eesotsast hoopis mõne kindla värvi.

Transpordiameti statistika näitab 2019.–2022. aasta andmetel, kuivõrd oleneb õnnetuste sagedus auto margist, värvist ja mudelist.

Sagedased automargid avariides

Viimase nelja aasta jooksul sattus avariidesse kõige sagedamini Volkswagen, osaledes kokku 503 liiklusõnnetuses. Liiklusõnnetuste sageduses on teisel kohal Toyota (406 õnnetust) ja kolmandal Audi (361 õnnetust). Neljandal ja viiendal kohal on vastavalt Škoda (292 õnnetust) ja BMW (291 õnnetust).

 1. VOLKSWAGEN
 2. TOYOTA
 3. AUDI
 4. ŠKODA
 5. BMW

Kõige sagedasemad automudelid avariides

2019.–2022. aastal sattus liiklusõnnetustesse kõige rohkem Volkswagen Passat ja seda 185 korral. Sageduselt teisele kohale jäi Audi A6, mis osales avariis 140 korral. Järgmisel kohal oli Škoda Octavia 133 avariiga ning seejärel Volkswagen Golf 131 õnnetusega. Viiendal kohal oli Toyota Avensis, mis sooritas nelja aasta jooksul 118 avariid.

 1. VOLKSWAGEN PASSAT
 2. AUDI A6
 3. ŠKODA OCTAVIA
 4. VOLKSWAGEN GOLF
 5. TOYOTA AVENSIS

Sagedased auto värvid avariides

Viimase nelja aasta jooksul sattus liiklusõnnetustesse kõige rohkem halli värvi autosid. Näiteks sattus esimese viie liiklusõnnetuses osalenud automargi arvestuses 2021. aastal liiklusõnnetusse 109 halli Volkswagenit, 112 halli Toyotat ja 74 halli BMW-d. Viie enamlevinud automargi seast osales nelja aasta jooksul liiklusõnnetuses kokku 438 halli värvi autot.

Top 5 avariides osalenud automarkide arvestuses sattus liiklusõnnetustesse musta värvi autosid kokku 403. Võrreldes halli tooni autodega sattus 2021. aastal avariisse 50 musta Volkswagenit, 74 musta Toyotat ja 100 musta BMW-d.

Sage oli ka sinist tooni sõidukite arv liiklusõnnetustes – kokku 229. Siniste sõidukite arvestuses osales liiklusõnnetustes kokku 81 Volkswagenit, 33 Toyotat ja 32 BMW-d.

 1. HELEHALL, HALL, TUMEHALL
 2. MUST
 3. HELESININE, SININE, TUMESININE
 4. VALGE
 5. HÕBEDANE

Miks just need autod liiklusõnnetuste statistika esiotsas on?

Liiklusõnnetuste statistikat silmates tuleb arvestada, et liiklusõnnetuste sagedus automarkide kaupa oleneb automargi populaarsusest ja sellest, kui palju neid tänavapildis kohtab. Volkswagen Passat on mudelite arvestuses esikohal muuseas ka seepärast, et see mudel on Eesti elanikkonna seas väga populaarne (Eestis kokku 20872 sõidukit). Ühtlasi on Eesti menukate automudelite seas Volkswagen Golf (kokku 19960 sõidukit), Škoda Octavia (15997 sõidukit) ja Toyota Avensis (15761 sõidukit), mistõttu näeb neidki liiklusõnnetuste statistikas tihedamini kui teisi mudeleid. Audi A6 on Eestis arvel kokku 6389 eksemplari.

Erinevate avariide ja liiklusõnnetuste puhul sõltub oluliselt sellest, kes autot juhib ja kui keskendunult ta seda teeb. Auto margist või mudelist on liiklusolukorras palju määravam asjaolu, kui kogenud ja tähelepanelik on juht autoroolis ning kui aldis on ta riskikäitumisele. Pole vahet, kas istud Toyota Aurise või BMW X5-e roolis – vastutus iseenda ja kaasliiklejate ohutuse ees on igaühel üks ja sama.

Mobire täisteenusrendi puhul on Sul võimalik võtta juurde 0€ omavastutuse teenus, sel juhul kahjujuhtumi korral ei rakendata avariikindlustuse omavastutust, olenemata juhtumi liigist. Vali oma uus sõiduk siit: RENDIAUTOD