Kütusesäästmise nipid talveks

Jaga teistega:

Talvine periood külmade õhutemperatuuridega paneb autojuhid sageli proovile, kuna keskmine kütusekulu on tunduvalt suurem kui soojemal ajal. Eriti ekstreemsed liiklusolud kujunevad suurte miinuskraadide ja värske lume- või jääkattega teedel.  Seetõttu tuleb teeoludest lähtudes gaasi ja piduriga ettevaatlikult mängida, et auto juhitavust ei kaotaks.  Ehkki kütusekulu sõltub eelkõige kiirendamise ja pidurdamise korrelatsioonist, on kütusekulu tegureid veelgi.

Miks kulub talvel rohkem kütust kui muul ajal?

  • Talvisel ajal vajab mootor rohkem aega, et saavutada optimaalne kütusesäästlik temperatuur. See mõjutab eelkõige lühemaid sõite, sest auto liigub siis suhteliselt jaheda mootoriga ja ei jõua ka sõidu lõpuks üles soojeneda.
  • Külm temperatuur põhjustab rehvirõhu langemist. Madal rehvirõhk suurendab autol veeretakistust, mis tähendab, et mootor peab rohkem tööd tegema, et soovitud kiirusel edasi liikuda.
  • Talvisel ajal võib olla kütuses ühe vedeliku mahumõõdu kohta vähem energiat kui suvisel perioodil. See tähendab, et mootori tööd mõjutab suuresti ka bensiinis parajasti sisalduv energia. Tasub tähele panna, et energia kogust mahuühiku kohta vähendab ka etanooli sisaldus kütuses (E5 ja E10 kütused). Bensiini biolisandil (etanoolil) on kütteväärtus 34,4% väiksem ning diiselkütuse biolisandil FAME 8,33% väiksem. Eestis pakub etenoolivaba kütust näiteks Alexela. 
  • Talvisel ajal on õhk külmem, mis tähendab, et õhk on suurema tihedusega. Mida suurem õhutihedus, seda suurem on õhutakistus ning seda rohkem peab mootor tööd tegema, et auto edasi liiguks. 
  • Talvel kasutatakse sageli istme- ja aknasoojendust ning konditsioneeri. Nende kasutamiseks läheb vaja lisavõimsust, mis kulutab rohkem kütust. 
  • Aku tootmisvõime on külmade ilmadega väiksem, seetõttu on generaatoril raskem akut laetuna hoida. Aku laadimiseks on vaja rohkem energiat ja see suurendab kütusekulu.
  • Libedatest teeoludest tingituna käivad sõiduki rattad talvel rohkem ringi ning läbivad seega tegelikust pikema vahemaa. Mida rohkem rattad ringi käivad, seda enam kütust kulub.

Lihtsad põhimõtted, kuidas talvel kütusekulu vähendada

Väldi lühikesi sõite

Kuna talvel soojeneb mootor kauem, kulutab mootor lühikese sõidu korral suure osa kütusest just süsteemi soojendamisele. Kui sõidetakse autoga, mille mootor ei ole veel soe, kulub rohkem kütust. Siinkohal tuleb täheldada, et kütusekulu aktiveerub kohe, kui mootor käivitatakse. Seega oleks kasulik lasta mootoril töötada ainult optimaalne aeg. Kui aga plaanid pikemat reisi, on mõistlik lasta mootoril vähemalt 30 sekundit soojeneda ning alustada seejärel vaikselt sõitu. Rahulikult sõidu alustamine aitab mootoril kiiremini soojeneda kui seistes ootamine.

Kontrolli regulaarselt rehvirõhku

Õige rehvirõhk on talvisel ajal kütuse säästmise jaoks hädavajalik. Vastav rehvirõhk tagab sõidukile maksimaalse veojõu võime ja parandab rehvi haardumust ja vähendab veeretakistust. Eriti oluline on see just libedate ja lumiste teeolude puhul, kui suuremat rolli hakkab mängima liiklusohutus. 

Vali keskkonnasõbralik sõidustiil

Säästlik ja keskkonnasõbralik sõidustiil aitavad oluliselt kütusekulu vähendada, sest ka auto kaal ning sõidustiil omavad suurt mõju kütusekulule. Alusta sõitu vaikselt ning pidurda aegsasti, väldi kohapealt kiirendamist ja äkkpidurdust.

Pargi auto sooja kohta ja kanna soojasid riideid

Kütusekulu vähendamisele aitab kaasa parkida auto sooja kohta. Sellel juhul ei ole mootori soojendamise peale vaja eraldi kütust kulutada ning autosse istudeski on juba soe. Kanna sõidu ajal soojasid riideid, kuid pea silmas ohutust, turvavöö kinnitamisel peab jope lukk olema eest avatud. Niimoodi ei pea külma ilma korral kütust kulutama lisaenergiale, mida kasutaksid istmesoojendid või õhukonditsioneer.

Kasuta püsikiirusehoidjat

Püsikiirusehoidja kasutamine tagab ühtlase sõidukiiruse, mis omab positiivset mõju kütusekulule ja parandab sõiduki juhitavust.

Eelnevalt välja toodud näpunäited tasub kindlasti meelde jätta, sest nende päriselus rakendamine aitab sõiduki kütusekulu märgatavalt väheneda. Erinevate nippide kasutamine kütuse säästmiseks on oluline just talvel, kuna liikluses esinevad ekstreemsed olud ning gaasi ja piduriga mängimist esineb tavalisest tihedamini. Ohutu ja säästliku sõidu esimeseks eelduseks on siiski hetke teeoludega veendumine ja sõidu planeerimine. Tark ei torma!