Mida tähendavad auto armatuuril põlevad tuled?

Jaga teistega:

Tänapäeva autodel on võime meile ise märku anda, kui sõiduki süsteemis on tekkinud probleem, mis vajab kiiret reageerimist. Auto tulede tähised on kõik erinevad ning suunavad juhti hädaohule tähelepanu pöörama. Ilmnenud rikkest annavad teada värvilised auto armatuuri märgutuled, mille puhul tasub teada järgmist kindlat põhimõtet.

Olukorra tõsidusest annab aimu märgutule värv:

  • PUNASE armatuuri märgutule korral tuleb reageerida kohe, sest olukord võib olla kriitiline;
  • KOLLASE tule korral võib autoga edasi sõita, kuid olenevalt märgutule tähendusest tuleb esimesel võimalusel probleem lahendada. 

Kuna armatuuri märgutuled on mõeldud ohtlikke olukordade ennetamiseks, tuleks reageerida kohe, kui auto ohumärgid armatuuril põlema lähevad. Probleemiga viivitamatu tegelemine aitab vältida rikete kujunemist millekski tõsisemaks ja leevendada soovimatuid tagajärgi. Mobire kliendina on igale märgutuledega seotud küsimusele võimalik vastus saada helistades lühinumbrile 13500.

Siin on info kõige olulisemate armatuuri hoiatustulede kohta:

Õlirõhu märgutuli

Tähendus: Õlirõhu märgutuli teavitab, et mootori õlitase või -surve on liiga madal või autol on probleem pumbaga. Madal õlirõhk mootoris võib põhjustada mootori seiskumist või püsivaid kahjustusi.

Kuidas käituda: Selle auto hoiatustule süttimisel peata sõiduk esimesel võimalusel ohutus kohas või sõida remonditöökotta. Paaki tuleb lisada mootoriõli, et õlitase õige taseme saavutaks.

Aku märgutuli

Tähendus: Aku tuli põleb armatuuril siis, kui aku on lõpetanud laadimise. See võib tähendada, et voolutase on nõrk või on tekkinud probleem auto generaatoriga. 

Kuidas käituda: Aku energiat kasutavad kõige rohkem õhukonditsioneer, raadio ja tuled. Lülita need välja, et veel olemasolevat akut hoida. Konsulteeri spetsialistidega ning nende nõusolekul sõida otse teenindusse, et probleem välja selgitada.

Turvapadja märgutuli

Tähendus: Turvapadja tuli süttib, kui auto turvapatjade süsteemis on rike. 

Kuidas käituda: Külasta esimesel võimalusel remonditöökoda, et turvasüsteemi kontrollida. Tegutseda tuleks kohe, sest rikkega turvapadjad võivad liiklusõnnetuse korral inimestele tõsiseid vigastusi põhjustada.

Jahutusvedeliku märgutuli

Tähendus: Jahutusvedeliku märk tähendab, et auto mootor on üle kuumenenud. 

Kuidas käituda: Kui tuli süttib maanteel sõites, peata auto ohutus kohas sõidutee ääres, võta süüde välja ning lase mootoril jahtuda. Kui sõitma hakates süttib tuli uuesti, pöördu esimesel võimalusel autoteendindusse.

Käsipiduri märgutuli

Tähendus: Käsipiduri hoiatustuli tähendab, et käsipidur on sisse lülitatud. Ühtlasi võib märgutuli viidata ka muudele probleemidele auto pidurisüsteemis. 

Kuidas käituda: Kui oled veendunud, et käsipidur on maas ning probleem ei ole tuvastatav, leia turvaline parkimiskoht ja pöördu autoteenindusse.

ABSi ehk pidurite blokeerimist takistava pidurisüsteemi märgutuli

Tähendus: ABS tuli põleb armatuuril juhul, kui ABS pidurisüsteemis on rike. See auto hoiatustuli võib tähendada vigast kiiruseandurit, kahjustunud käsipidurit või madalat pidurivedeliku rõhku. 

Kuidas käituda: Pöördu esimesel võimalusel remonditöökotta, et rike eemaldada.

Mootori märgutuli

Tähendus: Mootori märgutuli võib osutada mitmetele probleemidele, kuid selle tähendus on ühene – mootoriga on mingisugune probleem. 

Kuidas käituda: Kui armatuuril põleb kollane mootorituli, konsulteeri esimesel võimalusel spetsialistidega või sõida remonditöökotta, et probleem välja selgitada.

Rehvirõhu märgutuli

Tähendus: Rehvirõhu märk tähendab, et auto rehvide rõhutase on liiga madal. 

Kuidas käituda: Sõida esimesel võimalusel bensiinijaama, et rehvirõhud üle kontrollida ja vajadusel rõhku juurde lisada. Veendu, et rehvides poleks võimalikke torkejälgi.

Veojõukontrolli märgutuli

Tähendus: Vilkuv veojõukontrolli märgutuli tähendab, et auto veojõukontroll on aktiveeritud, mis ei lase ratastel libedaga ringi käia. Kui veojõukontrolli tuli põleb armatuuril püsivalt, selle asemel, et korraks vilkuda, tähendab see veojõukontrolli süsteemi riket. 

Kuidas käituda: Kui sõiduk on stabiilne ja tuli kustub, pole muretsemiseks põhjust. Kui tuli jääb põlema, sõida ettevaatlikult remonditöökotta. Kui auto ei ole juhitav, pargi sõiduk ohutusse kohta ning pöördu autoteenindusse. 

Eelsüüteküünalde tuli

Glow Plug Warning Light | Evoque Owners Club

Tähendus: Eelsüüteküünalde tuli tähendab, et auto pole veel käivitamiseks valmis ning vajab veidi soojenemist. 

Kuidas käituda: Eelsüüteküünalde hoiatustule süttimisel oota mõned sekundid ning käivita auto alles siis, kui märgutuli kustub.

Hoiatustuli

Tähendus: Kollane kolmnurk hüüumärgiga ehk hoiatustuli läheb põlema, kui on vaja mingile hädaohule tähelepanu juhtida. Hoiatustulega tuleb armatuurile ka sõnum, kus on kirjas, milles probleem seisneb. 

Kuidas käituda: Juhindu märgutule juures olevast sõnumist. Sageli saab probleemi iseseisvalt lahendada.

Märgutuledesse ei tohiks suhtuda ükskõikselt – reageerida tuleks kohe, kui tuli põlema läheb. Probleemiga viivitamatu tegelemine aitab vältida rikete kujunemist millekski tõsisemaks ja leevendada soovimatuid tagajärgi.

Mobire kliendina on igale märgutuledega seotud küsimusele võimalik vastus saada helistades lühinumbrile 13500. Lisaks on Mobire oma klientidele abiks kõigis autoga seonduvates ootamatutes olukordades.

Tutvu Mobire täisteenusrendiga SIIN