Sõida automaksuvabalt kuni 5 aastat! Vaata lisa

Mida toob autotööstusele aasta 2022?

Jaga teistega:

Autotööstus 2022: rohkelt tehnoloogiat, autode e-kaubamajad ning elektriautode pealetung

Globaalne kiibikriis andis tänavu autotööstusele tugeva hoobi, mis põhjustas takistusi tarneahelates ning teadmatust tuleviku osas. Kuidas mõjutavad arengud autotööstust aastal 2022 ning kuhu suunas oleme liikumas, selgitab Mobire Groupi tegevjuht Andrus Valma.

Auto omamine asendub renditeenusega

Mobire Groupi tegevjuhi sõnul on autorendi trendist räägitud juba mõnda aega ning see on eelkõige seotud nooremate generatsioonide tarbimisharjumuste ja keskkonnateadlikkusega, kuid lõppeva aasta kiibikriis on olnud suuremate muutuste katalüsaatoriks. Uuringud näitavad, et kümnendi lõpuks võib isiklike autode osakaal kukkuda lausa 80%.

„Mõnes mõttes võib öelda, et automüüjaid tabanud tarneprobleemid on olnud kui vesi rendifirmade veskile. Puhtalt Mobire päringute järgi on näha, et inimestel on renditeenuse vastu suurenenud huvi, sest uusi sõidukeid ei olda enam nõus ootama pool aastat kuni aasta. Eelkõige asendatakse renditeenusega pere teine või kolmas auto,“ selgitas Valma.

Rohkem mugavustehnoloogiat

Kui teatud segmendi jaoks on auto muutumas järjekordseks tarbeesemeks, mida on lihtsam rentida kui omada, siis ei tähenda see ilmtingimata järeleandmisi mugavustehnoloogia osas. Valma hinnangul on uute sõidukite turul konkurents tihe ning lõpuks võidab see automüüja, kes suudab parima hinnaga pakkuda enim lisasid. Ta tõi välja, et tavapäraseks saavad autonoomsed juhiabi süsteemid ning juurde lisanduvad mitmed wellness-funktsioonid nagu näiteks massaažifunktsiooniga istmed või spetsiaalsed õhufiltrid, mis tagavad salongis parema õhukvaliteedi. Turvalisadena saame peagi näha süsteeme, mis tuvastavad, kui autojuht on unine või alkoholi tarvitanud.

Auto soetamine veebipoest

E-kaubandus buumib ka autotööstuses ning ligi kaks aastat kestnud koroonakriis sundis internetti kolima ka seni vankumatult paigal püsinud automüüjad. „Kuigi esimene e-poest sooritatud auto ost Eestis toimus vahetult enne COVID-19 pandeemiat, siis on just pandeemiaaegne seisak suunanud meid kõiki rohkem e-kanalitesse. Automüüjad katsetavad hoogsalt erinevaid online-müüki toetavaid lahendusi, näiteks virtuaalseid sõiduki tutvustusi või auto kojutarnet,“ selgitas Valma ning lisas, et maksimaalselt paarile automargile keskenduvate edasimüüjate kõrvale lisanduvad peagi autode e-kaubamajad, mis pakuvad kliendile laiemat valikut.

Elektriautode võidukäik

2021. aasta juulis Euroopa Komisjoni poolt vastu võetud kliimameetmed transpordisektorile näevad muuhulgas ette, et aastast 2035 ei tohi Euroopa Liidus müüa enam ühtegi sisepõlemismootoriga sõidukit. Ühendkuningriigis müüakse ennustuste kohaselt juba 2022. aastal rohkem elektri- kui diiselmootoriga sõidukeid ning kogu maailmas toodetakse järgmisel aastal kokku ligi 5,9 miljonit elektriautot (vs 4,3 miljonit aastal 2021). „Varem või hiljem peame kõik hakkama elektriautot kasutama ning selle trendiga on kaasa läinud sisuliselt kõik autotootjad. Isegi Toyota, kes varasemalt on uutesse meetmetesse skeptiliselt suhtunud, teatas hiljuti, et plaanib ehitada akutehase elektri- ja hübriidautodele. Nüüd jääb vaid loota, et vajalik infrastruktuur areneb samas tempos,“ sõnas Mobire Groupi tegevjuht.