Kruusateel sõitmine – mida selle kohta teada?

Jaga teistega:

Kruusateid leidub igas Eesti piirkonnas – Eesti kruusateede pikkus 4650 km ehk 28% riigiteede kogupikkusest. Kuna kruusateede pinnas erineb oluliselt harjumuspärasest asfaldist, tasub teada, et kruusateedel sõitmine on hoopis midagi muud kui maanteel sõitmine.  

Kruusateed võivad olla väga erinevad

Mõned kruusateed on siledad ja peavad vastu suurte raskuste all, teistel laiub tohutu lainetus ja tee peal leidub palju lahtisi kive. Enne kruusateele sõitmist tuleks veenduda, mis seisukorras konkreetne tee on, et üllatusi ei ilmeks.

Kruusateed on kohati ebatasased ja raskesti läbitavad

Kruusateedel esineb lahtiseid kivikesi, mis võivad kurvides põhjustada sõiduki külglibisemist. Samuti võivad tekkida roopad, mis raskendavad juhitavust ning võivad teelt välja visata.

Pikaajaline sajuperiood muudab teed raskelt läbitavaks ning teehooldajad ei saa enne olukorda parandada, kui on olnud kuivem periood ja tee tahenenud.

Kruusateel sõitmine suurendab kütusekulu

Kütusekulu suureneb, kuna rehvide haardumine maapinnaga väheneb.

Kuna tee on konarlik ning õhku lenduv tolm määrib ja kahjustab veermiku osi, kuluvad kruusateel sõites auto liikuvad osad kiiremini.

Lisaks tuleb autot pärast tolmustel teedel sõitmist tihedamalt pesta, millele kulub aega, energiat ja raha.

Sõida tee keskmes

Eksperdid ütlevad, et tee kese on kruusal sõites kõige ohutum. Püsi hea nähtavuse korral keskel, kuni jõuad künkale, seejärel liigu oma sõidusuunda. Kui oled künkast möödas ja nähtavus on hea, liigu tagasi keskmesse.

Sõida teesse süvenenud rehvijälgedes

Kui vähegi võimalik, sõida olemasolevates rehvijälgedes – see annab tagab parema haarduvuse ja muudab kruusa läbimise lihtsamaks.

Kruusateel tuleb hoogu aeglustada

Lahtise killustikuga või kruusateel suure kiirusega sõites võivad rehvide õhku paisatud kivid vigastada nii enda kui teiste sõidukeid.

Eriti oluline on aeglustada, kui möödud vastassuunas liikuvast sõidukist. See aga oleneb kruusatee laiusest – kui see on väga kitsas, tuleb olla eriti tähelepanelik. Möödasõiduks tuleb valida lai ja hea nähtavusega teelõik, kuid parem oleks teisest autost möödumist kruusateel vältida.

Samuti tuleb hoida mõistliku pikivahet. Tasasel kiirusel sõitmine aitab vältida tekkivat tolmupilve, mis sõiduki seljataha jääb. Teiseks vähendab see kivide lendumist, mis võib ebameeldivusi tekitada kaasliiklejatele. 

Kruusateel sõites ära tegele kõrvaliste asjadega

Nii nagu on ka maanteel rangelt soovitatud roolis olles keskenduda vaid sõiduki juhtimisele, kehtib see ka kruusateel sõitmise kohta. Kuna kruusateed on sageli metsavahelised ja linnast väljaspool asuvad teelõigud, tuleb nendel sõites ka metsloomi silmas pidades väga tähelepanelik olla.

Samuti võib kurvilise tee puhul ootamatult mõni kihutaja vastu sõita, milleks sa ei pruugi valmis olla ja mis võib endaga kaasa tuua väga liiklusohtliku olukorra.

Hoog maha, silmad teele ja keskendu sõidule!