Talvepühade autoreisid: kuidas planeerida ohutuid ja mugavaid sõite?

Jaga teistega:

Talvised aastaajad toovad endaga kaasa võimaluse nautida meeleolukaid autoreise lumiste maastike keskel. Üks parimaid viise talvepühade tähistamiseks on suunduda pere või sõpradega mägedesse suusatama, tähistada jõule vahelduseks kodust eemal või tervitada uut aastat lumise looduse rüpes. 

Enne kui aga kohale jõudes autouksest välja astud ja talvist imemaailma avastama suundud, on oluline teha väike ettevalmistus, et reisi sihtkohta jõudmine ohutult ja mugavalt sujuks. Järgnevalt  toome välja neli praktilist nõuannet talvise autoreisi planeerimiseks.

1. Teeolud ja marsruudi planeerimine

Enne reisi alustamist on mõistlik tutvuda erinevate sihtkohta viivate teedega ja teha kindlaks nende olustik. Talvised teeolud võivad olla ettearvamatud, seega tasub jälgida ilmaprognoose ja nendele vastavalt sobiv marsruut valida. Eelista hästi hooldatud teid, väldi tugeva lumesaju ajal sõitmist ning hoidu kahtlastest piirkondadest, kus talvistele oludele ei pruugita nii kiiresti reageerida.

Näide: Kui suundud mägedesse suusatama, veendu, et sõiduteed oleksid regulaarselt hooldatud ja lumega kaetud aladel sõitmine ohutu.

2. Auto ettevalmistamine

Enne pikemat autosõitu veendu, et sõiduk oleks valmis karmimateks tingimusteks. Kontrolli rehvide seisukorda, kliimaseadmeid, pidurisüsteemi, aku tervist ja lisa vajadusel klaasipesuvedelikku. Lisaks on soovitatav auto kindlustada varurehvidega ning kaasas kanda talviseid abivahendeid, nagu näiteks jääkraabits, jääsulatusvedelik, lumeketid ja varuõli.

3. Sõiduaja planeerimine 

Ohutus peaks olema talveretkede prioriteet. Hoia ohutut sõidustiili, väldi järske manöövreid ja kohanda sõidukiirus vastavalt teeoludele. Kasuta päevatulede asemel lähitulesid, et olla vastutulijatele paremini nähtav. 

Talvel loojub päike varem, mistõttu hakkab eriti põhjapoolsetes riikides juba peale lõunat pimedamaks minema. Pimedus halvendab oluliselt nähtavust ning seepärast on soovituslik pikemad sõidud võimalusel päeva esimesse poole jätta. 

Näide: Jälgi, et kõik autos viibijad oleksid kinnitatud turvavööga. Alustage sõitu hommikul ja sõidu ajal hoia alati pikivahet, et jõuaksid libedates tingimustes reageerida. 

4. Sõida puhanuna ja tee pause

Pikkadel sõitudel on oluline sisse planeerida regulaarseid peatusi, et vältida väsimust ja säilitada keskendumisvõimet. Varu piisavalt aega, et jõuda sihtkohta liigselt kiirustamata.

Reguleeri istmeid nii, et need toetaksid selga ja vähendaksid väsimust. Hoia käepärast väikest suupistevaru ja joogipudelit, et end vajadusel lisaenergiaga kosutada. Tee pause regulaarselt, et venitada jalgu ja taastada oma enesetunnet.

Näide: Planeeri peatused huvitavate vaatamisväärsuste juurde, mõnusatesse kohvikutesse või söögikohtadesse, et teekond oleks mitmekesisem ja meeldejäävam.

Talvised autoreisid võivad pakkuda unustamatuid hetki, kuid nende nautimiseks on vaja korralikku ettevalmistust. Mobire täisteenusrendi sõidukid on hea valik talvepühade autoreisiks, sest nendega saab turvaliselt ja usaldusväärselt minna puhkama igasse Euroopa Liidu riiki. Enne lumist autosõitu veendu, et oled valmis kõigeks, mida talvised teeolud teele visata võivad.

Ohutut sõitu ja mõnusaid lumiseid pühi!