Mis saab edasi elektriautode akudest?

Jaga teistega:

Elektriautod ei ole enam kauge tulevik, vaid juba olevik. Tänaseks on osa elektriautodest juba oma elukaare lõppugi jõudnud. See aga tekitab elektriautode keskkonnasõbralikkuse valguses uue küsimuse – mis saab edasi elektriautode vanadest akudest?

Elektriautode akud on keerukad seadmed, mis on planeeritud mitmeks aastaks vastu pidama. Aja jooksul aga väheneb elektrisõiduki aku võimsus järk-järgult. Mida rohkem elektriautoga sõidetakse ja laaditakse, seda nõrgemaks võimsus muutub – täpselt nagu mobiiltelefonide ja muude akuseadmete puhul.

Tehniliselt arvestatakse elektriautode akud vananenuks peale seda, kui akude jääkmahutavus võrreldes algsega on 80%. Elektriauto akude elueaks eeldatakse ideaalis kuni 10 aastat

Aku on elektriauto olulisim osa, aga teadupoolest need ei lagune ning jäävad keskkonda tuhandeteks aastateks. Lisaks sisaldavad akud mürgiseid ja keskkonda saastavaid aineid, mistõttu lahterdatakse akusid ohtlike jäätmete alla.

Mida teha, kui elektriauto aku võimsus on vähenenud?

Elektrisõidukites kasutatavate akude vastupidavus jääb tavaliselt 8–10 aasta vahele, kuid see sõltub mitmetest teguritest:

  • aku ülesehitus;
  • keskkonnatingimused;
  • sõiduki kasutusharjumused, sh läbisõit ja sõidustiil;
  • laadimisviis ja laadimistsüklite arv.

Kui elektrisõiduki aku ei võimalda enam piisavat sõiduulatust, on võimalik seda uuendada, sest mõnikord on võimalik välja vahetada vaid aku surnud elemendid või see uuema ja võimsama vastu välja vahetada.

Mis saab edasi vanast akust?

Aku võimsuse kahanemine konkreetses elektrisõidukis ei tähenda aga, et aku oleks end täielikult ammendunud. Akusid on võimalik väga edukalt taaskasutada.  Enamasti on võimalik elektriautode akusid taaskasutada kõikides olukordades, kus on vajalik energiat salvestada, sõltumata energiaallikast.

Mõned võimalused akude taaskasutamiseks:

  • päikesepatareidest saadud energiasalvesti nt kodudes;
  • teisaldatavad akupangad energiavõrkude tasakaalustusjaamades;
  • laadimisjaama akupangana;
  • nullenergiahooned;
  • tarkvaravõrgud.

Paraku on spetsialistide poolt täna veel kindlalt määramata, kui suures osas elektrisõiduki akut või selle osi täpsemalt taaskasutada ja -käidelda saab. Sellegipoolest on tänaseks tõestatud, et elektriautode akude taaskasutamine mitte ainult ei lisa akudele juurde kasutusaega, vaid säästab ka raha.

Kui Sul tekkis huvi elektriauto vastu, siis võta meiega ühendust info@mobire.ee või vaata täisteenusrendi pakkumisi siit