Soovitused vihmase ilmaga sõitmiseks

Jaga teistega:

Liiklusõnnetusse sattumise tõenäosus on vihmase ilmaga keskmiselt 30–40% suurem, kui sajuta ilmaga liigeldes. Olenevalt vihma tugevusest väheneb nähtavus, mis tõstab õnnetuse riski isegi siis, kui väljas on valge.

Toome välja mõned soovitused, mida tuleks kindlasti vihmase ilmaga sõitmisel meeles pidada.

3 peamist asjaolu, mis vihmasajuga kaasnevad

Libe tee. Rataste haardumisvõime on märjal asfaldil ligi 2 korda madalam kui kuival asfaldil. Eriti ohtlikud on esimesed maapinnale langevad vihmapiisad, sest need haaravad endasse maanteetolmu, mis sisaldab kütust, kummiosakestest ja teisi aineid, mis omavahel segunevad ning teekattele tekib õhuke, kuid väga libe kiht. Pidurdusmaa suureneb seetõttu 5–10 korda.

Vesiliug. Vihmase ilmaga ei haardu rehvid maapinnaga nii hästi kui kuivades oludes. Vesiliug on olukord, kus veemärjal teel sõitva sõiduki rehvid ei suuda vett hajutada ning kaotavad kontakti teekattega, misläbi sõiduk muutub juhitamatuks. Vesiliu ennetamiseks tuleb eriti tähelepanelik olla just pidurdades ja kurve läbides.

Halb nähtavus. Vihma korral halveneb oluliselt ka nähtavus. Teel asetsevate objektide piirjooned on hägused, taamal on näha vaid ees sõitva auto tagatulesid, klaasipuhastitel on tükk tööd, et vesi tuuleklaasilt minema pühkida ning suure niiskuse tõttu muutuvad aknad uduseks. Kõik need tegurid vähendavad nähtavust ning segavad sõidule keskendumist.

Vihmasadu võib saabuda ootamatult. Kas Su auto on ikka selleks valmis?

  • Rehvid

Minimaalne lubatud rehvimustri sügavus on 1,6 mm. Soovituslik 3–4 mm. Kuigi lamellrehvidega võib sõita terve aasta, on rehve soovitatav vahetada kaks korda aastas. Tavaliselt vahetatakse talverehvid suverehvide vastu aprillis ja suverehvid talverehvide vastu oktoobris. Lisaks tuleb regulaarselt kontrollida rehvirõhku, mis peab jääma 2,0–2,5 bar vahele. Õige rehvirõhk soodustab rehvidel teekattega korralikult haarduda ning isegi tugeva vihma korral aitab see oluliselt säilitada auto juhitavust. 

  • Klaasipuhastid

Vihmase ilma korral kuulub kõige olulisem ülesanne auto kojameestele, mis vee esiklaasilt pühivad ja muudkui töötades parima võimaliku nähtavuse tagavad.
Kojamehi on soovitatud vahetada 1–2 korda aastas. Aeg-ajalt võiks kojamehi pesta sooja vee ja nõudepesuvahendiga, et nendel olev mustus lahti tuleks.

Puhta esiklaasi eelduseks on see, et klaasipesupaagis on piisavalt klaasipesuvedelikku. Seega kui auto armatuuril on süttinud vastav tuluke, on viimane aeg klaasipesupaaki täita.

  • Pidurisüsteem

Auto pidurisüsteem on kõige olulisem osa autost, sest ilma selleta ei oleks võimalik autot juhtida ning töökindlad pidurid tagavad ohtlikus olukorras lühima võimaliku pidurdusteekonna. Korras pidurisüsteem on vihmase ilma puhul hädavajalik, kuna nähtavus on halb ning teel võib ette tulla ootamatusi, mis kiiret reageerimist ja korralikke pidureid nõuavad.

  • Esituled

Samuti on vihmase ilma puhul tähtis, et Su auto esituled sind olulisel hetkel alt ei veaks. Pimedates oludes valgustavad korras udutuled 10–20 meetri, lähituled 30–40 meetri ja kaugtuled kuni 150 meetri kaugusele. Tugeva vihmasajuga võib nähtavus halveneda veelgi, mistõttu on hädatarvilik, et kõik tuled oleksid töökorras ning valgustaksid võimalikult kaugele.

11 näpunäidet vihmase ilmaga sõitmiseks

  1. Vähenda kiirust juba esimeste vihmapiiskade langedes, kuna tee on siis kõige libedam.
  2. Alusta pidurdamist aegsasti. See mitte ainult ei võimalda sul õigeaegselt peatuda, vaid aitab ka teistel juhtidel varakult reageerida ning kiirust vähendada.
  3. Suundu kurvidesse aeglase kiirusega. Aeglusta enne kurvi, sest suure kiirusega kurvi sööstes võib tekkida külglibisemine.
  4. Hoia ohutut pikivahet. Pea meeles, et sinu ja eespool oleva auto vahemaa peaks olema vähemalt 5 sekundit.
  5. Väldi möödasõite. Eesolevast autost möödumine võib olla vihmase ilmaga eriti ohtlik, kuna tee on libe ja nägemisväli ei ulatu kuigi kaugele.
  6. Võimalusel sõida tee keskmes, kuna lombid tekivad just tee äärde ning võivad sind teelt välja kiskuda.
  7. Väldi äkkpidurdust. Äkilise pidurdamise tõttu võid kaotada sõiduki üle kontrolli ning võib tekkida külglibisemine.
  8. Ära kasuta püsikiirusehoidjat. Nii saad kiirust paremini ja vastavalt oludele reguleerida.
  9. Ürita vältida veoautode ja busside taga sõitmist. Nende rataste alt eraldub palju mustust ning pritsib palju vett. Pea meeles, et möödasõit vihmase ilmaga võib olla ohtlik, seega pigem hoia korralikku pikivahet.
  10. Aeglusta enne suuri lompe. Lompidest läbisõitmine võib põhjustada vesiliu.
  11. Kui vihmasadu tundub liiga tugev, pargi auto ohutusse kohta ja oota, kuni sadu vaiksemaks jääb. Kindlasti lülita sisse ohutuled, et teised liiklejad sind märkaksid.

Ohutu liiklemine vihmastes oludes oleneb suuresti auto tehnilisest seisukorrast ja juhi sõidustiilist. Kõige olulisem on hoida pikivahet, vältida äkkpidurdust ning säilitada rahulikku sõidustiili. Auto elementide, sealhulgas rehvide, klaasipuhastite, pidurisüsteemi ja tulede korrashoid ei ole vajalik üksnes vihmase ilmaga sõitmiseks, vaid ka igapäevaseks ohutuks liiklemiseks.

Mobire täisteenusrendi puhul on Sul auto alati töökorras ja 24/7 teenindusabi, kui midagi peaks autoga juhtuma.