Soovitused lumes sõitmisel

Jaga teistega:

Lumes sõitmisel on oluline ohtlikele olukordadele kiiresti reageerida, kuid veel olulisem on osata neid ette näha ja nendesse mitte sattuda. Talvised sõidutingimused on palju ekstreemsemad kui need, mis teiste aastaaegadega kaasnevad. Omaette oskusi nõuab veel lumes sõitmine, mis võib oma ebastabiilsete omaduste poolest suureks väljakusteks osutuda.

5 olulist nõuannet lumes sõitmisel

  1. Ole valvel ja kohane vastavalt teeoludele 

Lumes sõitmise puhul on oluline, et suudaksid sõidukit täielikult kontrollida. Esmatähtis on rooli keerata sujuvate ja täpsete liigutustega, et mitte liialt kiirete ja rapsivate liigutustega külglibisemist või avariid põhjustada.

Sõidutee seisukord oleneb peamiselt ilmastikutingimustest ning võib kiiresti muutuda. Sõidustiil tuleb valida vastavalt ilmale – sind võib ees oodata lume- või vihmasadu, udu, päikesepaiste või koguni täielik jäärada. Eriti ettevaatlik tuleb olla siis, kui teedele tekib must jää, mida on raske märgata ning mida põhjustab õhuniiskus ning järsult alla nulli langev temperatuur.

2. Püsi oma sõidurajas ja hoia pikivahet

Lumistes tingimustes on oluline hoida pikivahet ning sõita mõõduka kiirusega. Talvel matab lumekiht enda alla ka kogu teekattemärgistuse, mis teeb keerulisemaks oma sõidurajas püsimise. Lumistes oludes püüa alati püsida enda sõidurajas ning kaalu möödasõitu ainult siis, kui tee on selleks piisavalt lai ning sul on hea nähtavus.

3. Kiirenda ja aeglusta aegsasti

Lumisel teel järsult pidurdades või kiirendades võib juhtuda, et kaotad auto üle kontrolli. Talvel pikeneb oluliselt pidurdusteekond, mistõttu ei pruugi sa liiga hilja pidurdama hakates enam õigel hetkel pidama saada. Seega on äärmiselt oluline, et hakkaksid ristmikule lähenedes piisavalt vara hoogu maha võtma. Sama on kiirendamisega – mõnes kohas võib järsult kiirendamiseks liiga libe olla ning auto hakkab vibama.

Kurvilisel teel ja halva nähtavusega teelõigul ei ole soovitatav kasutada püsikiirusehoidjat – nii saad saavutada sõiduki üle parema kontrolli.

4. Varu sõitmiseks aega

Talvised teeolud on etteaimamatud, mistõttu ei saa kunagi kindel olla, kui palju sul sõidu peale aega kulub. Kui sul on vaja kuskile kindlal ajal jõuda, hakka varem minema, kuna talvised tingimused nõuavad rohkem tähelepanu ning kiirustamine võib hiljem kätte maksta.

Kui võimalik, planeeri sõit valgele perioodile, sest valges sõitmine on igati ohutum kui pimedas. Kui võimalik,lükka halva ilma korral sõitu edasi. Parem panustada headele teeoludele, kui hiljem tagajärgedega tegeleda.  

5. Veendu sõiduki tehnilises seisukorras

  • Elektrisüsteem – siia alla kuuluvad aku (mis tohi olla tühi) ja tuled (esituled, tagatuled, suunatuled, pidurituled, mis peavad kõik töötama). 
  • Pidurid – peavad võimaldama järsku pidurdust ega tohi sind õigel ajal alt vedada.
  • Rehvid – talvel on kohustuslik kasutada lamell- või naastrehve. Kvaliteetsed rehvid tagavad parima juhitavuse ja haarduvuse teega, mis lumes sõites väga oluline on.
  • Klaasipuhastid – asendamatud vihma- ja lumesaju korral. Veendu, et kojamehed töötaksid korrektselt ning paagis oleks piisavalt külmumisvastast klaasipesuvedelikku.
  • Kütus – enne pikemat sõitu tuleb kindlasti kütusepaak täis panna. Võib juhtuda, et satud ummikusse, kus pead veetma tunde, või piirkonda, kus pole läheduses ühtki bensiinijaama.

Planeeri oma sõit ette ning ühilda see võimalikult heade sõidutingimustega. Heade teeolude eelduseks on selge ilm ja päevavalgus. Peale selle on oluline vältida väsinult sõitmist ning ajastada pikemad sõidud selleks ajaks, kui oled puhanud ning suudad kiiresti reageerida. Lumised teed on väga libedad, mistõttu suureneb automaatselt ka pidurdusteekond. Seepärast on oluline hoida pikivahet ning aegsasti pidurdama hakata. Võimalusel lükka sõit edasi, kuid arvesta, et sõidu peale kulub kauem aega kui suvel. Kontrolli enne sõidu alustamist, et paagis oleks piisavalt kütust ja et auto tehniline pool sind alt ei veaks.